Pytania i odpowiedzi

 • Czy każdą grzybicę paznokci można wyleczyć?

  Nie do końca, bo choroba często ma tendencje do nawrotów. Nie ma przy tym często znaczenia forma przeprowadzenia terapii, a bardziej indywidualne preferencje pacjentów – choćby obniżona odporność, grzybica na innych częściach ciała oraz interakcja leków przeciwgrzybiczych z innymi farmaceutykami.

 • Co powoduje grzybicę paznokci?

  Z reguły grzybica paznokci pojawia się po wystąpieniu grzybicy stóp. Ta jest natomiast bardzo powszechna i diagnozuje się ją nawet u połowy społeczeństwa. Jest jednak często nie rozpoznawana, albo lekceważona. Wiele osób po pomoc lekarską udaje się dopiero w momencie, w którym zmiany są już bardzo widoczne.

  Najczęściej do zakażenia dochodzi na basenie, pod prysznicem, ale ryzyko zarażenia zwiększa także używanie czyjegoś obuwia, nożyczek do paznokci czy innych przyborów higienicznych. Na grzybicę łatwiej zachorować także w przypadku innych dolegliwości, zwłaszcza przewlekłych. Zalicza się do nich cukrzycę, otyłość, immunosupresję, zaburzenia krążenia oraz hormonalne. Nie bez wpływu pozostaje też długi branie antybiotyków, glikokortykosteroidów oraz cytostatyków.

  Grzybica paznokci pojawia się też częściej, gdy paznokcie są obcinane bardzo krótko, co osłabia paznokcie, podobnie jak lakiery i tipsy na bazie akrylu.

 • Lekarz twierdzi, że muszę wykonać biopsję. Dlaczego?

  Grzybicę paznokci wywołują trzy rodzaje grzybów. To dermatofity, grzyby drożdżopodobne i pleśnie. Można sprawdzić to poprzez hodowlę patogennych grzybów na podłożu mikrobiologicznym, ale nie jest to łatwe. Często wyniki nie są więc jednoznaczne i takie badanie bywa bezcelowe. Dlatego lekarze coraz częściej zlecają wykonanie biopsji, by jak najdokładniej zdiagnozować problem.

 • Co się stanie jeśli grzybica paznokci nie będzie leczona?

  W takim przypadku może pojawić się całkowicie dystroficzna onychomikoza, jako wtórna postać grzybicy paznokci. Jej objawy to przegrubiała, krusząca się i przebarwiona płytka paznokciowa, która przekształca się w masy rogowe.

 • Czym jest terapia pulsowa w leczeniu grzybicy paznokci?

  Podczas długotrwałych terapii problematyczne bywa regularne przyjmowanie leków w określonych dawkach. Dlatego często stosuje się leczenie za pomocą terapii pulsowej, która pozwala na wybiórczą akumulację leku w płytce paznokcia. Leki bierze się przez tydzień z miesięcznymi przerwami, a odpowiednie stężenie leku utrzymuje się w płytce paznokcia przez kilka miesięcy.

 • Jak długo leczy się grzybicę paznokci?

  Leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe i uciążliwe, a efekty przychodzą powoli. Farmakoterapia zajmuje czasami nawet 40 tygodni, a efekty nie są stałe, bo choroba ma tendencje do nawrotów. Dlatego właśnie często polecana jest terapia pulsowa, która nie jest tak uciążliwa i nie wymaga od pacjenta pełnej koncentracji przez cały czas leczenia. Po zakończeniu terapii niezwykle istotna jest profilaktyka zakażeń grzybiczych w obrębie stóp oraz paznokci.