Jakie są objawy czyraka?

Czyraki są zmianami, które mogą występować na każdej części ciała, jaka pokryta jest włosami. Do włosów zalicza się także delikatny meszek, pokrywający twarz człowieka.

 

Najczęściej atakowane przez czyraki części ciała to kark, twarz, wnętrze nosa, uda i pośladki, aczkolwiek zdarzają się również zmiany na innych obszarach skóry, narażonych na przykład na nieustanne pocieranie przez ubrania lub miejscach obfitujących w gruczoły potowe.

 

Pierwszy objaw powstającego czyraka to niewielka krostka. Zazwyczaj ma czerwony kolor i sprawia ból, może jej towarzyszyć niewielki obrzęk.

 

– Bardzo szybko krostka przekształca się w guzek, wyraźnie cieplejszy od skóry. Guzek powiększa się, osiągając średnicę około 3 cm (oczywiście zdarzają się czyraki zarówno mniejsze, jak i dużo większe). Wzrostowi krosty towarzyszy obrzęk i zapalenie naczyń chłonnych. Bardzo często u chorego rozwijają się objawy ogólne. Oznacza to, że jednocześnie z czyrakiem występuje gorączka, dreszcze, bóle głowy, powiększenie węzłów chłonnych oraz silne zmęczenie – mówi dr n. med. Igor Michajłowski z renomowanej Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

Jeżeli czyrak zlokalizowany jest na środkowej części twarzy, a oprócz objawów ogólnych chory skarży się na sztywność karku, ból powiek i podwójne widzenie, należy natychmiast udać się do lekarza. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że doszło do wywołanej infekcją gronkowcową zakrzepicy zatoki jamistej. Zatoka jamista to część układu naczyń opony twardej, która razem z pozostałymi dwiema oponami otacza mózg i rdzeń kręgowy. Zakrzepica zatoki jamistej to bardzo niebezpieczny stan, który może doprowadzić do śmierci chorego. Na szczęście dzięki antybiotykom można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko występowania tej choroby.

 

We wnętrzu czyraka przebiegają procesy martwicze i zapalne, a w miejsce powstania zmiany „zwoływane” są komórki układu odpornościowego chorego. Efektem tej „walki” jest obecność ropy, złożonej z fragmentów martwej tkanki, bakterii oraz komórek immunologicznych pacjenta.

 

– Po kilku dniach od pojawienia się czyrak dojrzewa i jest gotowy do opróżnienia się. Krosta pęka, uwalniając zawartość, a wnętrze zmiany wypełniane jest przez tak zwaną ziarninę, czyli świeżą tkanką łączną o bardzo silnie rozwiniętej sieci naczyń włosowatych. Ziarnina po pewnym czasie zamienia się w niewielką bliznę, będącą śladem po obecności czyraka – dodaje dr Igor Michajłowski.

 

Należy pamiętać, że czyraki są zmianami, które mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Z tego powodu niewskazane są próby samodzielnego ich usuwania. Każda manipulacja przy czyraku może poskutkować rozsianiem zakażenia na inne fragmenty skóry lub nawet zakażeniem krwi, czyli sepsą. Jeżeli stan chorego pogarsza się bardzo gwałtownie, trzeba jak najszybciej udać się do szpitala, gdzie zostaną podane dożylnie antybiotyki.

 

Sprawdź też:

Czym jest promienica?

Promienica jest chorobą charakteryzującą się występowaniem mas bakterii w postaci ziarenek, zwanych druzami…

Czytaj artykuł

Niesztowica – epidemiologia

Do zachorowań na niesztowicę dochodzi najczęściej u dzieci żyjących w krajach tropikalnych. W…

Czytaj artykuł

Jakie są objawy czyraka?

Czyraki są zmianami, które mogą występować na każdej części ciała, jaka pokryta jest…

Czytaj artykuł